2018 Deer Park
2017 Deer Park
2016 Deer Park
2015 Deer Park
2014 Deer Park
2013 Deer Park
2012 Altona
2011 Spotswood
2010 Albion
2009 Spotswood
2008 Spotswood
2007 Spotswood
2006 Port Melbourne Colts
2005 Port Melbourne Colts
2004 Hoppers Crossing
2003 Parkside
2002 Hoppers Crossing
2001 St Albans
2000 Parkside
1999 Port Melbourne Colts
1998 Port Melbourne Colts
1997 Yarraville
1996 Parkside
1995 Spotswood
1994 Deer Park
1993 Spotswood
1992 Seddon
1991 Seddon
1990 Spotswood
1989 St Albans
1988 St Albans
1987 Spotswood
1986 Albion
1985 Albion
1984 Spotswood
1983 North Footscray
1982 West Footscray
1981 Parkside
1980 North Footscray
1979 Braybrook
1978 North Footscray
1977 Spotswood
1976 Seddon
1975 Braybrook
1974 Braybrook
1973 Braybrook
1972 Spotswood
1971 Spotswood
1970 West Footscray
1969 St Albans
1968 Spotswood
1967 Parkside
1966 St Albans
1965 Albion
1964 Kingsville
1963 F&Y Socials
1962 Parkside
1961 F&Y Socials
1960 F&Y Socials
1959 F&Y Socials
1958 Spotswood
1957 Parkside
1956 Braybrook
1955 Braybrook
1954 Braybrook
1953 Seddon
1952 Braybrook
1951 Parkside
1950 Seddon
1949 Parkside
1948 Parkside
1947 West Footscray
1946 Braybrook
1945 Braybrook
1944 Braybrook
1943 Kingsville
1942 Braybrook
1941 ICI (Deer Park)
1940 ICI (Deer Park)
1939 ICI (Deer Park)
1938 Spotswood
1937 Parkside
1936 Parkside
1935 West Footscray
1934 West Footscray
1933 Parkside
1932 Riverside
1931 Riverside
2018 Altona 
2017 Hoppers Crossing
2016 Hoppers Crossing
2015 Hoppers Crossing
2014 St. Albans
2013 Altona
2012 Altona
2011 Sunshine
2010 Albion
2009 Albion
2008 Sunshine
2007 Hoppers Crossing
2006 Hoppers Crossing
2005 St Albans
2004 Spotswood
2003 St Albans
2002 Spotswood
2001 Spotswood
2000 Port Melbourne Colts
1999 Parkside
1998 Port Melbourne Colts
1997 Yarraville
1996 Parkside
1995 Port Melbourne Colts
1994 Parkside
1993 West Footscray
1992 St Albans
1991 Spotswood
1990 St Albans
1989 St Albans
1988 Albion
1987 Sunshine YCW
1986 Sunshine YCW
1985 West Footscray
1984 West Footscray
1983 Deer Park
1982 Sunshine YCW
1981 Sunshine YCW
1980 North Footscray
1979 Albion
1978 Braybrook
1977 Kingsville
1976 Albion
1975 Albion
1974 Braybrook
1973 Parkside
1972 Parkside
1971 Kingsville
1970 Albion
1969 Spotswood
1968 Albion
1967 West Footscray
2018 Point Cook 
2017 North Footscray
2016 Caroline Springs
2015 Wyndhamvale
2014 Parkside
2013 Glen Orden
2012 Yarraville Seddon Eagles
2011 Deer Park
2010 North Footscray
2009 Deer Park
2008 Sunshine Heights
2007 West Footscray
2006 Glen Orden
2005 Altona
2004 Altona
2003 North Sunshine
2002 Kensington Hill Hammerheads
2001 Seddon/Yarraville
2000 Yarraville
1999 Braybrook
1998 Seddon/Yarraville
1997 St Albans
1996 North Melbourne and Kensington
1995 West Newport
1994 Albion
1993 Braybrook
1992 Hoppers Crossing
1991 Altona City
1990 Port Melbourne Colts
1989 Ascot Vale
1988 Coburg Districts
1987 E.H.S.E.S
1986 North Sunshine
1951 Altona
1950 Maidstone
1949 North Footscray
  6th Melbourne Scouts^^
1948 Spotswood
1947 Altona
1946 Essendon Dist
1945 Essendon Dist
1944 Spotswood
1943 Newport CYMS
1942 Kingsville
1941 West Footscray
1940 South Footscray
1939 Victor Socials
1938 North Footscray
1937 South Footscray
1936 Braybrook
1935 Baptists C of C
1934 Newells

^^Division 2 (Section 2) competition conducted

2018 Yarraville Seddon Eagles 
2017 Yarraville Seddon Eagles 
2016 Yarraville Seddon Eagles
2015 West Footscray
2014 Wyndhamvale
2013 Parkside
2012 Yarraville Seddon Eagles
2011 Parkside
2010 Albanvale
2009 Parkside
2008 North Footscray
2007 West Footscray
2006 Glen Orden
2005 Altona
2004 Glen Orden
2003 Glen Orden
2002 North Footscray
2001 North Footscray
2000 North Sunshine
1999 North Footscray
1998 North Footscray
1997 St Albans
1996 North Melbourne and Kensington
1995 Sunshine YCW
1994 Sunshine YCW
1993 Central Altona
1992 Hoppers Crossing
1991 Sunshine Heights
1990 North Sunshine
1989 Ascot Vale
1988 Central Altona
1987 East Brunswick
1986 Seddon
2018 Point Cook Centrals 
2017 Parkside 
2016 Newport Power
2015 Albanvale
2014 Braybrook
1998 Sunshine Heights
1997 Braybrook
1996 West Newport
1995 Newport
1994 Flemington
1993 North Melbourne and Kensington
1992 Glen Orden
1991 Wembley Park
1990 Braybrook
1989 Laverton
1988 Sunshine Heights
2018 Tarneit 
2017 Parkside 
2016 Parkside
2015 Wyndham Suns
2014 Sanctuary Lakes
1998 Flemington
1997 Albanvale
1996 Werribee Amateurs
1995 Albanvale
1994 Laverton
1993 Newport
1992 Glen Orden
1991 Wyndhamvale
1990 A.N.B.Y
1989 RAAF Laverton
1988 Sandridge
2018 Manor Lakes 
2017 Keilor*

*Combined WRFL/EDFL Competition

1995 St Albans
1994 Albion
1993 St Albans
1992 St Albans
1991 St Albans
1990 St Albans
1989 St Albans
1988 St Albans
1987 Seddon
1985 Port Melbourne Colts
1984 E.H.S.E.S.
1983 Old Essendon Grammar
1982 Sunshine YCW
1981 Spotswood
1980 KYMCA
1979 Kensington
1976 KYMCA
1985 Port Melbourne Colts
1984 Port Melbourne Colts
1983 Braybrook
1985 Sunshine YCW
2018 Altona 
2017 Altona
2016 Deer Park
2016 Newport Power
2015 Spotswood
2014 Spotswood
2013 Hoppers Crossing
2012 Hoppers Crossing
2011 Hoppers Crossing
2010 Hoppers Crossing
2009 Werribee Juniors
2008 Werribee Juniors
2007 Altona
2006 Williamstown Juniors
2005 Werribee Juniors
2004 Spotswood
2003 Spotswood
2002 Spotswood
2001 Spotswood
2000 Werribee Juniors
1999 Werribee Juniors
1998 Werribee Juniors
1997 Werribee Juniors
1996 Port Melbourne Colts
1995 Port Melbourne Colts
1994 Hoppers Crossing
1993 Sunshine YCW
1992 Albion
1991 Spotswood
1971 Spotswood
1970 Braybrook
1969 Braybrook
1968 Seddon
1967 Spotswood
1966 Spotswood
1965 Spotswood
1964 Spotswood
1963 West Footscray
1962 F&Y Socials
1961 Braybrook
1960 Braybrook
1959 Braybrook
1958 Kingsville
1957 Sunshine
1956 West Footscray
1955 West Footscray
1954 West Footscray
1953 West Footscray
1952 Braybrook
1951 Spotswood
1950 Spotswood
1949 Spotswood
1948 Newport
1947 West Footscray
1946 Spotswood
1945 West Footscray
1944 West Footscray
1943 West Footscray
1942 Braybrook
1941 Spotswood
1940 West Footscray
1939 North Footscray
1938 West Footscray
1937 North Footscray
1936 North Footscray
2015 Newport Power
2014 Werribee Districts
2013 Glen Orden
2012 Hoppers Crossing
2011 Point Cook
2010 St Albans
2009 Albion
2008 Werribee Juniors
2007 Altona
2006 Albanvale
2005 North Footscray
1995 East Brunswick
1994 Seddon
1993 Newport
2008 Parkside
1989 A.N.B.Y
1988 Yarraville Boys
2018 Point Cook